آزمون فشار لوله های پلی اتيلن

آزمون فشار هيدرواستاتيک
به منظور بررسي استحکام لوله پلی اتیلن در برابر فشارهاي هيدرواستاتيکي، آزمون فوق انجام مي پذيرد. در اين آزمايش نمونه هاي لوله پس از غوطه ور شدن در حوضچه آب با توجه به سايز لوله و نوع مواد اوليه در دماي 20 درجه سانتيگراد به مدت 100 ساعت و يا 80 درجه سانتيگراد به مدت 165 ساعت و يا 80 درجه سانتيگراد به مدت 1000 ساعت، تحت فشار داخلي ثابتي قرار داده مي‌شوند.
پيدايش هرگونه نقص در نمونه ها (ترکيدگي، بادکردگي، تورم موضعي، نشتي و ترک هاي مويي) به معناي مردود بودن محصول مي‌باشد.

    آزمون فشار ترکيدگي لوله پلی اتیلن

در اين آزمون نمونه هاي لوله در حوضچه اي با دماي ثابت 23 درجه سانتيگراد شناور شده سپس تحت اثر فشار داخلي افزاينده قرار مي گيرد، به گونه اي که در طي زمان 60 الي 70 ثانيه، دچار تورم و پس از آن ترکيدگي گردد.
لوله‌اي که بامواد مرغوب و فرايند صحيح توليد شده باشد دچار تغيير شکل پلاستيکي شده و باد مي کند و سپس به صورت نوک منقاري دچار ترکيدگي مي شود، در اين حالت مقطع شکست عمود بر محور طولي لوله مي باشد.
لوله اي که بدون بادکردگي دچار ترکيدگي و يا شکاف طولي گردد غير قابل مصرف مي باشد.

نكاتي در خصوص آزمون فشار لوله هاي پلي اتيلن

هدف از اين آزمون اندازه گيري مقاومت لوله هاي گرمانرم در مقابل فشار داخلي ثابت در دماي مشخص مي باشد .
اين آزمون در شرايط زير انجام مي گيرد :

    آب بعنوان سيال مرجع در داخل لوله ها
    آب ، هوا و يا يك مايع مشخص بعنوان محيط اطراف لوله ها

اين روش مي تواند جهت آزمونهاي كوتاه مدت و يا بلند مدت در دماهاي مختلف بكار رود .

    آزمون نوع ترکیدگی ( آزمون كوتاه مدت ) :

اين آزمون يك نوع بازرسي است كه به منظور تعيين نوع رفتار لوله هاي پلي اتيلن انجام مي شود . با انجام اين آزمون نوع رفتار نمونه هنگاميكه در كوتاه مدت تحت فشار هيدرواستاتيك قرار مي گيرد مشخص مي شود .
در این آزمون لوله در داخل حوضچه ای با دمای ثابت شناور شده ، تحت اثر فشار داخلی افزاینده قرارمی گیرد ، به گونه ای که در طی زمان 60 الی 70 ثانیه لوله دچار تورم وسپس ترکیدگی می گردد. درصورتي نتيجه آزمون قابل قبول است كه رفتار لوله از نوع چقرمه باشد .لوله ای که بدون بادکردگی دچار ترکیدگی شود و یا شکاف طولی در آن ایجاد گردد، غیر قابل مصرف می باشد

      آزمون فشار هیدرواستاتیکی ( آزمون بلند مدت ) :

از جمله آزمونهاي بلند مدت مي باشد كه به نحوي طول عمر لوله را در زمان كوتاهتر از طول عمر معمولي آن شبيه سازي مي كند .
در این آزمون نمونه های لوله در حوضچه آب در دمای 20 درجه سانتی گراد به مدت 100 ساعت و یا 80 درجه سانتی گراد به مدت 165 ساعت تحت فشار داخلی ثابتی قرار داده می شوند که با توجه به سایز لوله ونوع ماده اولیه آن تعیین می گردد. پس از طی زمان تعیین شده نمونه ها نبایستی دچار ترکیدگی ، بادکردگی ، نشتی و یا هرگونه نقیصه گردند .

 

دستگاه جهت انجام آزمون :

دستگاه تست فشار هیدرواستاتیک كه بتواند فشار مورد نياز را بتدريج و بطور متناسب اعمال نموده و آن را در طول مدت آزمون با حداكثر نوسان 2+ درصد و 1- درصد از فشار تنظيم شده ثابت نگه دارد به همراه مخزن كه در آن آب يا مايع ديگر كه در دماي مشخص نگهداري مي شود

تماس با ما

نشانی: تهران، شهرستان بهارستان، شهرک صنعتی قلعه میر، خیابان قرمز(شهدای صنعت)، کوچه ششم، پلاک 6

تلفن تماس: 56456520-021
آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت لوله گستر خادمی محفوظ است.